OPIS OBIEKTU

Toruńskie Planetarium, otwarte w lutym 1994 roku jest obiektem chętnie odwiedzanym przez grupy szkolne, rodziny z dziećmi i turystów. Zlokalizowane jest w sercu Starego Miasta, w niezwykle oryginalnym budynku – zaadaptowanym na ten cel dawnym zbiorniku gazowym z II połowy XIX wieku.

Planetarium oferuje seanse astronomiczne, które opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, przybliżają wiedzę o gwiazdach, konstelacjach, planetach Układu Słonecznego, czy historii odkryć astronomicznych. Wszystkie seanse produkowane są we własnym studio i w oparciu o własne, oryginalne scenariusze. Seanse dostosowane są do różnych grup wiekowych (od dzieci powyżej 4 lat) i poszczególnych poziomów edukacji szkolnej. Czas trwania seansu wynosi około 40 minut.

Sercem Planetarium jest zajmujący centralne miejsce na sali projektor, wiernie odtwarzający na kopule o średnicy 15 metrów obraz kilku tysięcy gwiazd.  Kosmiczne obrazy, animacje video i efekty specjalne pozwalają na pokrywanie obrazem całej kopuły Planetarium. W ciągu kilku chwil możemy więc „postawić nogę” na Księżycu, przelecieć przez pierścienie Saturna, znaleźć się w środku ogromnej mgławicy czy nawet odbyć wirtualny spacer po toruńskiej Starówce.

Oprócz seansów, w ofercie znajduje się też interaktywna wystawa Geodium. Merytorycznie poświęcona jest Ziemi, a jej ekspozycja skupia się na astronomicznych i przyrodniczych aspektach powstania oraz ewolucji naszej planety. Na wystawie odwiedzający samodzielnie wykonują proste doświadczenia i eksperymenty, pozyskując w ten sposób wiedzę o otaczającym nas świecie. Czas korzystania z sali Geodium: 40 minut.

W przygotowaniu nowa atrakcja dla szkół i rodzin, która zostanie udostępniona pod koniec 2017 r. Szczegóły, terminy oraz informacje o innych formach zajęć edukacyjnych znaleźć można na stronie www.

Toruńskie Planetarium, świetnie wpisujące się w klimat grodu Kopernika, należy do najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie, a interaktywne atrakcje i kosmiczna atmosfera na długo pozostają w pamięci.

UŁATWIENIA DOSTĘPU

Obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych (winda).

GODZINY OTWARCIA

I – IV oraz IX – XII: wt – pt w godz. 8:00 – 16:00, sob – ndz w godz. 10:30 – 17:00

w sezonie turystycznym (V – VIII): pon – pt w godz. 8:00 – 18:00, sob – ndz w godz. 10:30 – 17:00

Planetarium jest nieczynne w Nowy Rok, w I dzień Świąt Wielkanocy oraz 24 – 25 grudnia. W okresach świątecznych może obowiązywać inny układ godzin pracy obiektu – aktualne informacje znajdują się na stronie www.

DANE KONTAKTOWE

Planetarium w Toruniu

Franciszkańska 15 – 21, 87 – 100 Toruń

tel. 56 622 50 66, 56 622 60 66

www.planetarium.torun.pl
office@planetarium.torun.pl

rezerwacje dla grup szkolnych: tel. 56 622 60 66

rezerwacje dla osób indywidualnych: www.bilety.planetarium.torun.pl