OPIS OBIEKTU

Obserwatorium astronomiczne, będące częścią Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieści się we wsi Piwnice, 14 km od centrum piernikowego miasta. Założyciele zadbali, aby teren obserwatorium obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem, w którym ukryte są pawilony teleskopów optycznych. Odwiedzający mają unikalną szansę zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową.

Obserwatorium składa się z części optycznej oraz części radiowej. W pierwszej z nich znajdziemy m.in. historyczny, niedawno odrestaurowany, astrograf Drapera oraz największy w Polsce teleskop optyczny o średnicy lustra 90 cm. Stoi przy nim oryginalny, nieużywany już do współczesnych badań, panel sterowania, który zachował się od lat 50-tych. Część radiowa obserwatorium to przede wszystkim majestatyczny, największy w Polsce radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m oraz mniejszy radioteleskop RT-3 o średnicy czaszy 15 m. Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście, dzięki naszym przewodnikom – astronomom, odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia.

Oprócz zwiedzania, Obserwatorium oferuje również inne usługi edukacyjne, jak obserwacje nocnego nieba, pokazy i warsztaty z zakresu fizyki i nauk pokrewnych czy wykłady popularnonaukowe.

DODATKOWE INFORMACJE

Dla jakiej grupy wiekowej jest atrakcja?
Atrakcja przeznaczona jest do odwiedzających w wieku od 5 lat

Czy jest to aktywność w środku czy na zewnątrz (na pogodę/niepogodę)?
Aktywność zlokalizowana jest na świeżym powietrzy

Informacje o parkingu
Parking dostępny w ramach obszaru obiektu

Czy zwierzęta są mile widziane?
Niestety nie

GODZINY OTWARCIA

Codziennie w godzinach 10:00 – 19:00

DANE KONTAKTOWE

Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach
Piwnice, 87-148 Łysomice

Telefon kontaktowy: +48 603 750 220

E-mail: zwiedzanie@astro.umk.pl

www.faj.org.pl