Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Opis

To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone polskim globtroterom i ich wyprawom po całym świecie. Ekspozycja prezentuje dorobek podróżniczy Tony’ego Halika, Elżbiety Dzikowskiej oraz innych polskich podróżników i badaczy, a także wybrane eksponaty z ich kolekcji. Zobaczyć można tu m.in. wielobarwne tkaniny z Gwatemali i Meksyku, ozdoby ciała łowców głów z Indii oraz Papui Nowej Gwinei, biżuterię kobiet z Etiopii oraz Namibii, dekoracyjne naszyjniki i stroje mniejszości narodowych z Chin. Wystawę uzupełniają unikatowe materiały filmowe dokumentujące zanikające kultury.

Zajęcia edukacyjne:

– Tony Halik – urodzony dla przygody
Spotkanie prezentujące i przybliżające postać oraz dokonania Tony’ego Halika. Uczestnicy odwiedzą biograficzną część wystawy, a następnie poznają ciekawostki i historie związane z wybranymi pamiątkami z podróży. Podczas zajęć pokazywany będzie fragment filmu, w którym występuje i opowiada o sobie sam podróżnik. Podsumowaniem lekcji będzie rozwiązywanie zadań z przygotowanej karty pracy – uzupełnianie rysunków, szukanie odpowiedzi na pytania, tropienie na wystawie wskazanych eksponatów.
SP kl. III–VIII, szkoły ponadpodstawowe

– W cieniu kapelusza
Zajęcia warsztatowe, w czasie których uczestnicy poznają kolekcję słynnego podróżnika: około 20–30 nakryć głowy z różnych zakątków świata. Dowiedzą się, jakie znaczenie pełnią nakrycia głowy w różnych kulturach i religiach, a następnie spróbują wykonać z różnych materiałów zaprojektowaną przez siebie czapkę lub kapelusz.
SP kl. I–VI

– Piaskiem malowane
Sypanie mandali z kolorowego piasku jest symbolem przemijalności życia, znakiem pokoju i przyjaźni. Rytuał ten, praktykowany przez tybetańskich mnichów, znajduje swoje analogie w tzw. sandpaintings amerykańskich Indian Navaho oraz kulturze i tradycji australijskich Aborygenów. Również w naszych obrzędach – w sztuce ludowej Kujaw – znaleźć można podobieństwa. Zajęcia ,,Piaskiem malowane” mają na celu zaprezentowanie specyficznej sztuki ekspresji, która jest w stanie połączyć różne kultury i religie, a jednocześnie stała się przekaźnikiem uniwersalnych treści – aktualnych i obowiązujących w każdym zakątku ziemi.
SP kl. I–VI

– Gra edukacyjna „Śladami Tony’ego Halika”
Spotkanie polegające na pracy w małych zespołach (3–4 osoby). Każda grupa otrzyma zestawy kart z zadaniami do samodzielnego wykonania. Zwiedzając ekspozycję, grupa będzie miała za zadanie nie tylko uważnie obejrzeć wystawę, ale także uzupełnić dane w kartach pracy: odpowiedzieć na pytania, wyszukać informacje, dokończyć rysunek itp.
SP kl. III–VI, szkoły ponadpodstawowe

– Pióropusz według Halika
Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z wystawą Pasja podróżowania. W sposób szczególny zwrócą uwagę na te części wystawy, gdzie mowa jest o kontaktach Tony’ego Halika z Indianami z Ameryki Południowej. Krótka pogadanka na temat pióropuszy, ich roli i znaczenia w życiu Indian będzie wstępem do warsztatu plastycznego. Zainspirowani wystawą uczniowie przygotują własne pióropusze.
SP kl. I–IV

– Walizka pełna skarbów
Zajęcia przy wystawie stałej Pasja podróżowania. Podczas spotkania w ciekawy sposób zostaną zaprezentowane pamiątki pochodzące z różnych stron świata. Zdobytą wiedzę utrwalą zabawy edukacyjne.
Przedszkola, grupy 5-6 lat, SP kl. I–III

Dodatkowe informacje:

Dla jakiej grupy wiekowej jest atrakcja?
Atrakcja przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej

Czy jest to aktywność w środku czy na zewnątrz (na pogodę/niepogodę)?
Aktywność w budynku

Informacje o parkingu
Brak wydzielonego parkingu

Czy zwierzęta są mile widziane?
Zakaz wstępu ze zwierzętami

Czy są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych?
Obiekt posiada windę oraz toalety przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Godziny otwarcia:

Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00, w poniedziałki nieczynne

Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 10:00 – 16:00, w poniedziałki nieczynne

Statystyki

388 Odsłon
0 Ocen
0 Ulubione
0 Udostępnień

Kategoria

Related Listings