Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia

Opis

„Toruń i jego historia” to nowoczesna, multimedialna ekspozycja zlokalizowana na 4 piętrach zabytkowego Domu Eskenów, prezentująca dzieje Torunia od czasów przedlokacyjnych, poprzez średniowiecze, czasy nowożytne, XIX w., dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, okres PRL-u, aż do 1990 roku. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. towary, którymi handlowali toruńscy kupcy, dokumenty związane z miastem, zabytki ilustrujące życie codzienne mieszkańców, wywieszki cechowe, monety czy broń białą oraz palną z okresu pruskiego (XIX w.). Dopełnieniem wystawy jest film „Księga Toruń” 3D ukazujący historię miasta.

Zajęcia edukacyjne:

– W dawnych czasach w Toruniu
Życie codzienne mieszczan toruńskich w dawnych wiekach. Podczas spotkania wykorzystanie pomocy dydaktycznych znajdujących się w salach edukacyjnych: interaktywnej osi czasu i wielkoformatowych puzzli przedstawiających historyczne budowle Torunia, stroje i zastawę stołową na przestrzeni wieków.
Przedszkola, grupy 5-6 lat, SP kl. I–V

– Odkrywanie przeszłości
Życie ludzi przed tysiącami i setkami lat; prezentacja budownictwa, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku oraz ubiorów, ozdób i broni z okresu paleolitu, neolitu, epoki brązu, żelaza oraz z czasów wczesnego średniowiecza.
SP kl. III–VIII

– Muzealni tropiciele
Gra polegająca na rozwiązywaniu różnorodnych zadań: odszukiwaniu poszczególnych eksponatów, wyszukiwaniu istotnych dat, układaniu puzzli, uzupełnianiu informacji i rysunków itd. W zestawie zadań karty pracy i plany ekspozycji muzealnych obejmujące zagadnienia od czasów prahistorycznych do przemian 1989 roku.
SP kl. IV–VIII

– Historia Torunia w pigułce
Uczestnicy spotkania zapoznają się w przystępny sposób z historią Torunia, korzystając z interaktywnej ekspozycji o historii miasta. Spotkanie urozmaica praca z pomocami dydaktycznymi, takimi jak: interaktywna oś czasu, wielkoformatowe puzzle dotyczące architektury, strojów i zastawy stołowej na przestrzeni wieków oraz kinect.
SP kl. II–VIII

– Toruń – perła architektury gotyku – Pokaz filmu „Księga Toruń” 3D
Toruńska Starówka na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO; zespół urbanistyczny i zabytki: katedra pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół pofranciszkański pw. Wniebowzięcia NMP, nowomiejski kościół parafialny pw. św. Jakuba, Ratusz Staromiejski, Ratusz Nowomiejski, średniowieczny zespół obronny – mury wraz z basztami i bramami oraz gotyckie kamienice.
SP kl. VI–VIII, szkoły ponadpodstawowe

– Twierdza Toruń
Zajęcia poświęcone zagadnieniom związanym z „przebudową” Torunia w przygraniczną twierdzę przez władze pruskie w 2. połowie XIX w. Zaprezentowana zostanie makieta przedstawiająca układ fortyfikacji okalających pierścieniem miasto Toruń oraz omówione zmiany przeprowadzone w obrębie Starego Miasta. Przedstawiony zostanie także wpływ stworzenia garnizonu wojskowego na społeczność miasta, życie codzienne i obyczajowość torunian.
Szkoły ponadpodstawowe

Dodatkowe informacje:

Dla jakiej grupy wiekowej jest atrakcja?
Atrakcja przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej

Czy jest to aktywność w środku czy na zewnątrz (na pogodę/niepogodę)?
Aktywność w budynku

Informacje o parkingu
Brak wydzielonego parkingu

Czy zwierzęta są mile widziane?
Zakaz wstępu ze zwierzętami

Czy są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych?
Obiekt posiada windę oraz toalety przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych

Godziny otwarcia:

Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00, w poniedziałki nieczynne

Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela 10:00 – 16:00, w poniedziałki nieczynne

Statystyki

283 Odsłon
0 Ocen
0 Ulubione
0 Udostępnień

Kategoria

Related Listings