OPIS OBIEKTU

Muzealne wystawy, w tym parki etnograficzne, a także bogate zbiory z zakresu kultury materialnej, folkloru, sztuki i rzemiosła umożliwiają nam realizację ciekawych zajęć edukacyjnych przybliżających odbiorcom różne aspekty życia mieszkańców dawnej polskiej wsi, a dzięki wystawom czasowym przybliżamy także kulturę mieszkańców innych regionów Europy i świata. Na wystawach we wnętrzach i w atrakcyjnej scenerii ekspozycji na wolnym powietrzu prowadzimy zajęcia dla przedszkoli i szkół oraz odrębny program dla rodzin i odbiorców indywidualnych.

Podczas interaktywnych zajęć uczestnicy mają niecodzienną możliwość wykonywania tradycyjnych prac domowych i czynności gospodarskich, samodzielnego odkrywania tajników wiejskiego rzemiosła, poznania strojów ludowych, dawnych obrzędów i zwyczajów, ludowej literatury, muzyki i sztuki czy posłuchania nagrań gwar z różnych regionów. Niektóre spotkania mają charakter warsztatów ludowego rękodzieła oraz działań umuzykalniających.

Jesteśmy przekonani, że wizyta w Muzeum, która angażuje emocjonalnie, sprzyja kształtowaniu empatii, rozwija wyobraźnię, kreatywność, ekspresję werbalną i artystyczną, pomaga odkryć własną tożsamość kulturową. Dzięki aktywnemu udziałowi w zajęciach, ich uczestnicy – zwłaszcza ci najmłodsi – chętnie poznają prezentowane w Muzeum dziedzictwo kultury, łatwiej przyswajają przekazywane im treści i wartości, ucząc się ich poszanowania.

Zajęcia prowadzi doświadczony zespół edukatorów muzealnych.

 

DLA PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ I GRUP

„100 lat temu na wsi” (w jęz. polskim) i „Spotkanie z polską kulturą  ludową” (w jęz. angielskim) – imprezy edukacyjno-rekreacyjne dla grup na każdym etapie wiekowym. W programie m.in. poznawanie ekspozycji, próba tworzenia rękodzieła, gry na instrumentach ludowych oraz tradycyjne gry i zabawy. Dostępna jest wersja z poczęstunkiem.

„Tradycja w małym paluszku” – warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat).

„Odkrywamy tajemnice życia pradziadków”, „Historia glinianego garnka”, „Upiecz się nam chlebie!”, „Technika w domu 100 lat temu”, „O lnie, płótnie i koszuli”,
„Wielkanoc/Boże Narodzenie na Pomorzu i Kujawach”„W dawnej szkole wiejskiej”, „Jak to na Kujawach ładnie”, „Ecie, pecie, gdzie jedziecie…”, „W to mi graj!” – to tylko niektóre z wielu tematów zajęć edukacyjnych dla grup szkolnych, prowadzonych na wystawach i w parkach etnograficznych Muzeum.

DLA GRUP W CZASIE WAKACJI

„Wakacyjne wyprawy w przeszłość”, „Gdzie koza chodzi…” oraz „Gry i zabawy z izby i salonu”– to nasze stałe propozycje zajęć i warsztatów dla różnych grup wiekowych podczas ferii i wakacji.

DLA RODZIN I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH 

„Etnowyprawka Malucha” (dla dzieci od 6 m-cy do 3  l. i opiekunów), „Etnoigraszki” (dla całych rodzin, b/o wieku), „Spotkania rodzinne” (dla całych rodzin, b/o wieku), „Muzeum-panaceum” (edycje specjalne dla seniorów z wnukami), „Kociołek ze sztuką” (dla dzieci od 8 l.) i „Bajeczne czwartki” (dla dzieci od 6 l. i opiekunów) – to cykliczne imprezy i warsztaty (m.in. sztuki i muzyki ludowej) dla rodzin i osób indywidualnie odwiedzających Muzeum.

DODATKOWE INFORMACJE

Dla jakiej grupy wiekowej jest atrakcja?
Atrakcja dostosowana jest do każdego wieku uczestników

Czy jest to aktywność w środku czy na zewnątrz (na pogodę/niepogodę)?
Aktywność w pomieszczeniu jak również na zewnątrz

Informacje o parkingu
Brak parkingu przeznaczonego dla odwiedzających

Czy zwierzęta są mile widziane?
Brak możliwości udziału ze zwierzętami

GODZINY OTWARCIA

Wszystkie aktualizacje odnośnie godzin otwarcia można sprawdzić na stronie internetowej:
http://etnomuzeum.pl/dla-zwiedzajacych/godziny-otwarcia/

DANE KONTAKTOWE

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

87-100 Toruń
ul. Wały gen. Sikorskiego 19

 

Informacje szczegółowe www.etnomuzeum.pl

Kontakt, zapisy: Dział Edukacji tel. 56 622 89 43, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl

Kasa, przedsprzedaż biletów, tel. 56 622 80 91, w. 55, e-mail: sklepik@etnomuzeum.pl